Borsada komisyon alırken mi satarken mi ?

Mecdulin

Global Mod
Global Mod
Baslik: Borsada Komisyon Alirken mi Satarken mi?

Adim 1: Borsada Komisyon Nedir?

Borsada islem yaparken karsilasilan terimlerden biri de "komisyon"dur. Komisyon, araci kurumun islem hizmetleri karsiliginda aldigi ucrettir. Yani, hisse senedi alim-satim islemlerinizde aracilik eden kurum, bu hizmeti saglamak icin belli bir ucret talep eder. Bu ucret, islem hacmine, tercih edilen araci kuruma ve piyasa kosullarina gore degisiklik gosterebilir.

Adim 2: Alirken mi Satarken mi?

Bircok yatirimci, borsada islem yaparken hangi noktada komisyon odenmesi gerektigini merak eder. Genel olarak, borsa islemlerinde komisyon hem alim hem de satim islemleri sirasinda odenir. Yani, hem hisse senedi satin alirken hem de sattiginizda komisyon ucreti odersiniz. Ancak, bu ucretlerin miktari ve hesaplama yontemleri alim ve satim islemleri arasinda farklilik gosterebilir.

Adim 3: Alim Komisyonu

Hisse senedi alim islemlerinde odenen komisyon, genellikle islem tutarinin belirli bir yuzdesi olarak hesaplanir. Ornegin, araci kurum genellikle alim islemlerinde belirli bir yuzdeyi komisyon olarak talep edebilir. Bu yuzde, araci kurumdan kuruma degisiklik gosterebilir ve yatirimcinin islem hacmine bagli olarak dusebilir veya artabilir.

Adim 4: Satis Komisyonu

Hisse senedi satis islemlerinde ise komisyon, genellikle islem tutarinin belirli bir yuzdesi olarak hesaplanir veya sabit bir ucret olabilir. Yani, satis islemi gerceklestirdiginizde de araci kurum tarafindan komisyon ucreti tahsil edilir. Bu ucret, alim islemlerinde oldugu gibi yatirimcinin tercih ettigi araci kuruma ve islem hacmine gore degisiklik gosterebilir.

Adim 5: Hangi Durumlarda Komisyon Odenmez?

Bazi durumlarda, borsada yapilan islemlerden komisyon odenmeyebilir. Ornegin, bazi araci kurumlar belirli bir islem hacmine ulasildiginda veya belirli bir islem sikligina ulasildiginda komisyon ucreti almayabilirler. Ayrica, bazi ozel kampanya ve promosyonlar da komisyon ucretlerinin kaldirilmasini veya indirimli olmasini saglayabilir.

Adim 6: Sonuc ve SSS

Borsada islem yaparken komisyonlar, alim ve satim islemleri sirasinda odenen ucretlerdir. Hem alim hem de satim islemlerinde komisyon odenir ve bu ucretler islem tutarinin belirli bir yuzdesi olarak veya sabit bir ucret olarak hesaplanabilir. Ancak, bazi durumlarda komisyon odenmeyebilir ve bu durum araci kurumun politikalarina ve yatirimcinin islem hacmine bagli olarak degisiklik gosterebilir.

SSS (Sikca Sorulan Sorular)

Soru: Borsada islem yaparken komisyonlar nasil hesaplanir?
Cevap: Komisyonlar genellikle islem tutarinin belirli bir yuzdesi olarak veya sabit bir ucret olarak hesaplanir. Ancak, bu ucretler araci kurumdan kuruma degisiklik gosterebilir.

Soru: Komisyon ucretleri alim ve satim islemleri icin farkli midir?
Cevap: Evet, komisyon ucretleri alim ve satim islemleri icin farklilik gosterebilir. Alim islemlerinde genellikle islem tutarinin belirli bir yuzdesi alinirken, satis islemlerinde bu yuzde veya sabit ucret farklilik gosterebilir.

Soru: Hangi durumlarda komisyon odenmez?
Cevap: Bazi durumlarda, belirli bir islem hacmine veya islem sikligina ulasildiginda veya ozel kampanya ve promosyonlar sirasinda komisyon odenmeyebilir veya indirimli olabilir. Bu durumlar araci kurumun politikalarina bagli olarak degisiklik gosterebilir.