Baş müşavir ne demek ?

Mecdulin

Global Mod
Global Mod
Bas musavir, genellikle bir calsma alannda uzmanlasms bir kisidir. Kisi bir orgutun, bir alann veya bir faaliyetin basnda bulunur ve orgutun genel politikalarnn uygulanmasndan sorumludur. Bas musavirler, orgutlerin basnda veya alt kademelerinde calsan ust duzey yonetici ve calsanlardan olusur. Onlar, anahtar karar vericiler olarak orgutlerin stratejik, taktik ve operasyonel planlamasn yurutur, ust duzey yoneticilerin kararlarnn uygulanmasndan sorumlu olur ve calsanlarn ozel calsma alanlarnn islevselligini gelistirir.

Bas musavirler, calstklar alanlardaki kurallara ve musteri ihtiyaclarna gore farkl rollere sahip olabilir. Baz rollere ornek olarak, bir ustunun politikalarnn uygulanmasndan sorumlu olan bir baskan yardmcs, bir sirketin calsanlarnn islerini yoneten bir isletme yoneticisi veya bir ogrencinin ogreniminin sonuclarnn gelistirilmesi icin gerekli stratejilerin olusturulmasndan sorumlu olan bir egitim musaviri saylabilir.

Bas musavirler, bir orgutun etkinligini ve verimliligini arttrmak icin gerekli planlamann yaplmasndan sorumludur. Bu cercevede, bas musavirler, gorevlerini uygulamak icin gerekli yetkinlikleri gelistirmek icin kisisel ve takm calsmalarn koordine etmeleri gereken onemli faktorleri planlar ve uygular. Planlamalar, orgutun kaynaklarnn maksimum verimlilikte kullanmn saglamak, yonetim sureclerini iyilestirmek ve calsanlarnn verimliligini artrmak icin olusturulmustur.

Bas musavirler, ayrca bir orgutun islevselligini ve fonksiyonelligini arttrmak icin cesitli projelerin olusturulmasndan ve uygulanmasndan da sorumludurlar. Bu projeler, orgutun calsma alanndaki arastrmalarnn gerceklestirilmesine, is stratejilerinin belirlenmesine, calsanlarn egitim programlarnn gelistirilmesine ve is sureclerinin iyilestirilmesine yardmc olur. Bu projeler, orgutun uzun vadeli basars icin onemlidir.